Atrakcje: Trzęsacz

Ciekawostki dla naszych Gości

Trzęsacz oddalony jest od Pobierowa o 5 km

Kościół gotycki św. Mikołaja został zbudowany w Trzęsaczu w połowie XV wieku. Znajdował się wtedy 2km od klifu morskiego. Morze systematycznie podmywając brzeg zbliżało się do niego. W połowie XIX w. kościół zamknięto. W 1901 r. runęła pierwsza ściana, później kolejne fragmenty kościoła. Ostatnie osunięcie miało miejsce w 1994 r. Obecnie pozostał fragment ostatniej ściany kościoła znajdujący się na samym skraju wysokiego klifu. Piękny tryptyk wiszący niegdyś na jednej ze ścian kościoła można dziś zobaczyć w kościele w Rewalu. Tuż przy ruinach znajduję się kontrastujący z nimi, nowoczesny taras widokowy na morze.

Będąc w Trzęsaczu warto też zobaczyć niedawno odremontowany neogotycki kościół z drugiej połowy XIX wieku, znajdujący się w południowej części Trzęsacza, tuż obok parku i zabudowań dworskich. W Kościele odbywają się koncerty organowe oraz festiwale klasycznej muzyki gitarowej.

Trzęsacz to również 15 południk, a więc dokładna synchronizacja czasu słonecznego i zegarowego.

Na skraju Trzęsacza znajduje się odsłonięta wydma, porośnięta wyłącznie trawą. Od wiosny do późnej jesieni, przy sprzyjających wiatrach można tu spotkąć paralotniarzy z całej Polski, których kolorowe lotnie ubarwiają niebo.